Registracija su esveikata.lt
Skambinkite I–V 8:00–18:00 (8 421) 69 046

Greitosios medicinos pagalbos darbas ir aktualijos

11 / 13 / 2020

IMG 20201111 131709

Greitosios medicinos pagalbos paslaugos - yra viena kertinių Nacionalinės sveikatos sistemos grandžių, nuo kurios funkcionavimo dažnai priklauso paciento sveikata ar net gyvybė.

Pirmoji medicinos pagalba teikiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės  nutarimu.

Kiekviena asmens sveikatos priežiūros įstaiga pagal kompetenciją privalo užtikrinti  (suteikti ir organizuoti) būtinąją medicinos pagalbą.

Apie savo darbo patirtį ir šių dienų aktualijas mintimis ir patarimais pasidalino  Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (toliau - Pakruojo PSPC) vyresnioji skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė Jurgita Jurgaitienė.

Jurgita - žmogus atsidavęs darbui. Dirbti greitosios medicinos pagalboje visada buvo jos svajonė. Svajonę ji įgyvendino, Šiauliuose baigė aukštesniąją medicinos mokyklą, vėliau  Šiaulių universitete sveikatos edukologiją. Pirminės sveikatos įstaigose slaugos specialistė iš viso jau 22 metus. Jai teko dirbti Preičiūnų medicinos punkte, Šiaulių greitojoje, iki šiol Pakruojo PSPC ir Šiaulių dispečerinėje. Šiuo metu ji ne tik dirba skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialiste ir dispečere, bet ir veda kursus higienos, pirmosios pagalbos, alkoholio žalos temomis.

Kai Lietuvą apėmusi koronovisuro pandemija, slaugos specialistė Jurgita prašo nepamiršti koks reikšmingas yra greitosios pagalbos darbas, todėl norisi žmonių paprašyti, kad saugotų ne tik save, bet ir medikus. Labai gaila, kad kai kurie nežiūri į tai itin atsakingai ir be reikalo kviečia greitąją medicinos pagalbą. Galbūt žmonės per daug išsigandę, kartais nepagrįstai nerimauja. Pasitaiko atvejų, kai tik pakilus temperatūrai, neturint jokių kitų simptomų, skubama skambinti 112 arba 033. Tokiu atveju, jei tik pakilusi temperatūra, nėra dusulio, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją (šeimos gydytojai tikrai konsultuoja telefonu) arba vykti į karščiavimo kliniką (Šiauliuose karščiavimo klinika įsikūrusi Vytauto g. 101). Taip pat svarbu stebėti savo organizmą. Jeigu, pavyzdžiui, žmogaus aukštas kraujospūdis, tik jam pakilus, nereikėtų skubėti skambinti greitajai pagalbai. Visų pirma reikia išgerti šeimos gydytojo paskirtus vaistus, nusiraminti. Ypač svarbu skambinant greitosios pagalbos telefonais, nenuslėpti jokios informacijos, nemeluoti.

Jurgita Jurgaitienė džiaugiasi, kad greitosios pagalbos darbe yra daug džiugių dalykų. Visada gera suteikti pagalbą žmogui, kai jos labiausiai reikia, ypač svarbi misija – gyvybės gelbėjimas. Smagu dirbti komandoje, kurioje jaučiamas tarpusavio supratimas. Smagu, kad jaučiamas Pakruojo PSPC direktoriaus palaikymas. Jis visada domisi darbu, bendrauja, stengiasi gerinti sąlygas. Spręsti iškilusias problemas padeda ir Pakruojo PSPC vyresnioji slaugytoja. Tad, kokybiškam darbui labai svarbu ne tik pacientų sąmoningumas, bet ir aplinka, darnus kolektyvas, savalaikis problemų sprendimas, tuomet būtiniausią pagalbą suteikti galima greičiau, efektyviau.

Pakruojo rajono gyventojų dar kartą ypatingai prašome prisidėti prie pandemijos suvaldymo, saugoti save, aplinkinius ir medikus.

Skambinant greitosios pagalbos telefonais, nenuslėpti jokios informacijos apie keliones ar galimus COVID-19 požymius. Tai būtina, kad atvykstantys greitosios pagalbos medikai galėtų saugiai priimti ir vežti žmones, o ligoninėse dirbantys medikai būtų kiek įmanoma labiau apsaugoti nuo koronaviruso.

Svarbu suprasti, kad Pakruojo PSPC greitosios pagalbos slaugytojos yra pakankamai kompetentingos, jos nusprendžia ar žmogų reikės vežti į gydymo įstaigą, ar ne. Būtinoji medicininė pagalba tikrai bus suteikta, tačiau atvykę medikai neišrašys vaistų, nepadarys tyrimų, nepaskirs gydymo.

Primename, kad į priimamąjį žmonės gali atvykti ir savo transportu, tad kartais taip net greičiau ir netrukdomi greitosios pagalbos medikai, kurie šiuo metu tikrai turi labai daug darbo. Žinoma, kartais kviestis greitosios medikus būtina, pavyzdžiui, ištikus infarktui, insultui, įvykus sunkiai traumai.

Svarbu tai, kad greitoji pagalba paciento į namus neveža. Pagal ministro įsakymą, parvežti į namus galima tik visiškai neįgalius, nevaikštančius ligonius. 

Gyventojai raginami telefonais 033 arba 112 skambinti tuomet, jeigu jaučiamas bent vienas iš šių simptomų:

  • Užsitęsęs spaudimo jausmas arba skausmas krūtinėje, neretai plintantis į kairę ranką, nugarą ir/ar apatinį žandikaulį, neretai lydi ir skrandžio skausmas.
  • Staigus veido, rankos ir/ar kojos nutirpimas arba nusilpimas ar paralyžius (ypač vienoje kūno pusėje).
  • Gausus nesustabdomas kraujavimas
  • Springimai, ūmus dusulys arba apsunkintas kvėpavimas
  • Staigus psichikos sutrikimas keliantis pavojų sau ar aplinkiniams
  • Sąmonės sutrikimas/staiga pasikeitęs elgesys.  
  • Atsitiktinis arba tyčinis apsinuodijimas vaistais ar kitomis medžiagomis
  • Staiga atsiradęs širdies ritmo sutrikimas
  • Staiga atsiradę regėjimo sutrikimai
  • Sunki trauma (avarijos, kritimai iš didelio aukščio, lūžimai)
  • Cheminiai ar terminiai nudegimai , nušalimai.
  • Staigios alerginės reakcijos.
  • Karčiavimas  kūdikiams ir vaikams.

Greitosios medicinos pagalbos paslaugos laikomos paslaugomis, skirtomis gyvybei gelbėti ir išsaugoti. Taigi, gerbkime darbuotojų, kitų pacientų ir savo laiką, būkime supratingi bei sąmoningi.

Visos naujienos Visos naujienos