Registracija su esveikata.lt
Skambinkite I–V 8:00–18:00 (8 421) 69 046

Kaip tinkamai prižiūrėti dantis

11 / 11 / 2020

brushing teeth 2103219 1920

Dantys yra būtina mūsų organizmo dalis, padedanti ne tik sukramtyti maistą, bet ir susikalbėti. Sveikų ir tvarkingų dantų šypsena puošia kiekvieno žmogaus veidą.

Būtina nepamiršti tinkamai rūpintis savo dantimis. Daugiausiai įtakos dantų sveikatai turi tinkama burnos higiena, profilaktinė patikra ir savalaikis atsiradusių ligų gydymas. Žinoma, geriau dantis tinkamai prižiūrėti, nei gydyti.

Pakruojo pirminės sveikatos priežiūros centro gydytoja odontologė Giedrė Ambrazevičiūtė dalinasi žiniomis apie dažnai pasitaikiančias dantų problemas ir patarimais kaip tinkamai prižiūrėti dantis.

Dantų ėduonis arba dantų kariesas – viena labiausiai paplitusių dantų problemų.

Kas tai yra kariesas?

Tai destrukcinis danties kietųjų audinių irimas dėl bakterijų išskiriamų organinių rūgščių. Kariesas yra lėtinė, infekcinė liga, kuri pasireiškia sąveikaujant trims pagrindiniams veiksniams: mikroflorai (bakterijoms), substratui (angliavandeniams) ir neatspariam danties paviršiui.
Daugiausia apnašos kaupiasi ant nelygių, šiurkščių danties paviršių. Nevalant dantų 24 – 48 valandas bakterijų kolonijos aptraukia visą danties paviršių. Esant blogai burnos ertmės higienai, maisto likučiai skatina apnašų susidarymą. Angliavandenius burnos ertmėje mikroorganizmai suskaido iki rūgščių, kurios demineralizuoja t.y. ardo emalį. Pažeidimui progresuojant paviršinis danties kietasis audinys (emalis) įlūžta ir susiformuoja ertmė.

Dantų kariesas pasireiškia skausmu, jautrumu, spalvos pokyčiu, danties emalio nutrupėjimu. Atsiradus bent vienam iš šių simptomų, rekomenduojama kreiptis į gydytoją odontologą.

Negydoma liga gali turėti rimtų pasekmių ir lemti dantų netekimą.

Kaip gydomas dantų kariesas?

Gydymas priklauso nuo pažeidimo laipsnio. Esant ankstyvai ligos stadijai galima taikyti konservatyvų gydymo būdą, naudojant vietinius remineralizuojančius preparatus. Remineralizuojančių preparatų, tokių kaip fluoro, kalcio, veikimas skatina danties audinių remineralizaciją, stabdo karieso progresavimą ir išsaugo danties paviršiaus vientisumą.

Esant pažengusiai ėduonies stadijai, kai karieso židinys aktyvus, progresuojantis, konservatyvių priemonių sustabdyti ligos progresavimui nepakanka ir taikomas radikalus gydymas. Gydymo metu pašalinami infekuoti, pažeisti danties audiniai ir lombinėmis medžiagomis atkuriami prarasti danties audiniai. Taip yra atstatomas danties vientisumas, estetika, anatomija ir funkcija.

Itin svarbu skirti dėmesio ne tik karieso ligos sukeltoms pasekmėms, bet ir pašalinti priežastis.

Dantų karieso galima išvengti kontroliuojant kasdienę burnos higieną, vengiant saldaus maisto/gėrimų ir reguliariai lankantis pas gydytoją odontologą.

Paciento ir gydytojo bendradarbiavimas, reguliarūs vizitai pas odontologą leidžia diagnozuoti ir pritaikyti gydymą dar ligos pradžioje, o tai padeda išsaugoti kuo daugiau sveikų, natūralių danties audinių.

Herpes virusas dažna problema dantų gydyme.

Gana dažnai pacientai net nesusimąsto ir atvyksta pas gydytojus odontologus su Herpes virusu (pusleline), nes nežino, kad odontologinės procedūros ligos atveju yra negalimos.

Herpes virusas/paprastoji veido pūslelinė - tai infekcinė liga, kurią sukelia herpes simplex virusas. Pirmą kartą užsikrėtus šiuo virusu imunitetas nesusiformuoja ir susidarius palankioms sąlygoms (pavyzdžiui: peršalus, perkaitus, patyrus stresą, nusilpus imunitetui) liga atsinaujina. Liga pasireiškia bėrimo elementais odoje ar gleivinėje (lūpų, burnos ertmės sritis, skruostai, nosis). Bėrimo elementai pradinėje stadijoje pasireiškia perštėjimu, niežėjimu. Išsivysto vandeningos pūslelės, kurioms trūkus susidaro skausmingos, šlapiuojančios žaizdelės. Susirgus pūsleline gali padidėti ir aplinkiniai limfmazgiai, pakilti temperatūra.

Pajutus pūslelinės simptomus suplanuotos odontologinės procedūros turi būti atidedamos vėlesniam laikui, pasveikus. Odontologinių procedūrų metu audiniai yra mechaniškai pažeidžiami, todėl atliekant odontologinę procedūra sergančiam, yra prisidedama prie infekcijos platinimo. Pūslelėms įtrūkus infekcija gali išplisti į kitas odos, gleivinės sritis. Taip pat gali išsivystyti herpetinis stomatitas. Infekcija platinama kontaktiniu ir oro lašeliniu būdu, todėl gydant pūsleline sergantį pacientą atsiranda rizika užkrėsti kitus pacientus, gydantį personalą.

Būkime supratingi ir sirgdami pūsleline atidėkime suplanuotą vizitą pas gydytoją odontologą vėlesniam laikui.

Visos naujienos Visos naujienos